Якщо відпустка починається з першого числа місяця?

Відповісти
Аватар користувача
r2d2
Користувач
Користувач
Повідомлень: 21
З нами з: 28 лютого 2018, 15:44
Контактна інформація:

Якщо відпустка починається з першого числа місяця?

Повідомлення r2d2 » 20 червня 2018, 16:50

Як відомо, заробітна плата працівникам за час відпустки повинна бути виплачена не пізніше ніж за три дні до її початку. Ця норма передбачена статтею 115 Кодексу Законів про працю України та статтею 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР. Коли працівнику відпустка надається не з початку місяця не виникає жодних питань з оплатою відпускних. Проте, якщо робітник уходить у відпустку з першого числа, існують певні нюанси.

Розрахунковий період для обчислення відпустки з першого числа
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою КМУ від 08.02.1995 № 100, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Тож, якщо працівник іде у відпустку з першого травня 2017 року, відпускні повинні бути виплачені не пізніше 27 квітня, а в розрахунковий період має увійти заробітна плата за період з 01 травня 2016 року по 30 квітня 2017 року.

В більшості бюджетних установ заробітна плата нараховується до 25 числа поточного місяця. Тож в цьому випадку спочатку нараховується заробітна плата за останній місяць, а потім проводиться розрахунок відпускних з урахуванням доходів за цей місяць

Проте значна кількість підприємств проводить нарахування до 7 числа наступного місяця. Діючим законодавством не передбачено окремого порядку розрахунку зарплати за час відпустки, яка починається з першого числа місяця. В своєму листі від 06.02.2017 N 272/0/101-17/282 Міністерство соціальної політики України нагадало, що, в разі коли нарахування середньої заробітної плати проводиться до закриття відомостей на заробітну плату, після проведення нарахування усіх виплат працівнику можуть здійснити перерахунок середньої заробітної плати із урахуванням донарахованих сум. Тобто на момент, коли відпускні повинні бути виплачені, їх розрахунок може здійснюватися без даних про доходи працівника за останній місяць розрахункового періоду. Після проведення нарахування усіх виплат працівнику за останній місяць розрахункового періоду, роботодавці повинні здійснити перерахунок та виплатити донараховану суму відпускних.

Приклад обчислення відпустки
Працівник іде у відпустку з 1 червня 2017 року на 24 календарні дні. Відпускні мають бути виплачені не пізніше 28 травня, оскільки це неділя, орієнтовна дата виплати – 26 травня.

Розрахунковий період для визначення середньоденної зарплати – з 01 червня 2016 року по 31 травня 2017 року. До моменту виплати відпускних заробітна плата за травень не буде нарахована.

В розрахунковому періоді без урахування святкових та неробочих днів 354 календарні дні. За період з 01 червня 2016 року по 30 квітня 2017 року працівнику було нараховано 56000,00 грн.

Визначимо середньоденну заробітну плату без урахування доходу за травень:

56000,00 грн. : 354 дні = 158,19 грн.

Розмір відпускних:

158,19 грн. * 24 дні = 3796,56 грн.

Отже працівнику 26 травня з урахуванням податків мають виплатити:

3796,56 грн. – (3796,56 *18% +3796,56 *1,5%) = 3056,23 грн.

За травень працівнику було нараховано 4200,00 грн.

Зробимо перерахунок середньоденної заробітної плати:

(56000,00 грн. +4200,00 грн.) :354 дні = 170,06 грн.

Повна сума відпускних становить:

170,06 грн. * 24 дні = 4081,44 грн.

З цієї суми утримуються податки:

ПДФО: 4081,44 грн. * 18% = 734,66 грн.

військовий збір: 4081,44 грн. * 1,5% = 61,22 грн.

Таким чином, працівнику мають доплатити:

4081,44 грн. – 734,66 грн. – 61,22 грн. – 3056,23 грн. = 229,33 грн.

Відпустка з першого числа місяця для працівників, що працюють за відрядною формою оплати праці
Для розрахунку середньоденної зарплати для нарахування відпускних працівникам з відрядною оплатою праці фахівці Мінсоцполітики порадили користуватися останнім абзацом пункту 2 Порядку № 100. Ним передбачено, що для працівників з відрядною оплатою праці у разі відсутності оперативних даних для розрахунку заробітку за останній місяць розрахункового періоду він може замінюватись іншим місяцем, що безпосередньо передує розрахунковому періоду. Тобто для працівників з відрядною оплатою праці може бути змінено розрахунковий період.

Приклад.

Працівник-відрядник іде у відпустку з 1 червня 2017 року. Розрахунковий період з 01 червня 2016 року по 31 травня 2017 року. Відпускні мають бути сплачені в травні, але заробітна плата відряднику буде нарахована не раніше 5 червня 2017 року.

Читайте також Все про відпустки 2017. Види відпусток, хто має право, як отримати

В цьому випадку роботодавець відповідно до п.2 Порядку 100 має право змінити розрахунковий період для обчислення середньоденної зарплати на період з 01 травня 2016 року по 30 квітня 2017 р.

Перерахунок відпускних в цьому випадку робити не потрібно.

Слід зауважити, що цей алгоритм обчислення для працівників з іншою системою оплатою праці застосовувати не можна. Для них розрахунковий період залишається незмінним.

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки
Наприкінці нагадаємо, що неправильний розрахунок відпускних та несвоєчасна їх сплата тягнуть за собою чималі штрафні санкції.

Згідно зі ст. 265 КЗпП за порушення встановлених строків виплати відпускних більш як на один місяць або при виплаті їх не в повному обсязі на роботодавця буде накладено штраф у розмірі три мінімальні зарплати на момент виявлення порушення (на сьогоднішній день – 9600 грн.).

А от нарахування відпускних з порушенням норм діючого законодавства тягне за собою штраф у розмірі десяти мінімальних зарплат на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (у 2017 році ця сума становить 32000 грн. за кожного працівника).

Слід нагадати, що фахівці Держпраці допускають можливість перенесення термінів виплати зарплати за весь час щорічної відпустки, але за наявності окремої письмової угоди між працівником i роботодавцем.

admin
Адміністратор сайту
Адміністратор сайту
Повідомлень: 23
З нами з: 17 лютого 2018, 13:57
Контактна інформація:

Re: Якщо відпустка починається з першого числа місяця?

Повідомлення admin » 24 червня 2018, 18:43

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.02.2017 р. N 272/0/101-17/282


Згідно із ст. 115 Кодексу законів про працю України заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

Нарахування середньої заробітної плати за дні відпустки проводиться з урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. N 100 (далі - Порядок).

Згідно з абзацом першим п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що нарахування виплат за час відпусток провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

У випадку, коли нарахування середньої заробітної плати проводиться до закриття відомостей на заробітну плату, після проведення нарахування усіх виплат працівнику можуть здійснити перерахунок середньої заробітної плати із урахуванням донарахованих сум.

У випадку, коли зазначене стосується працівників-відрядників, то розрахунки можуть проводитись з урахуванням останнього абзацу п. 2 Порядку, яким передбачено, що коли відсутні оперативні дані для розрахунку заробітку за останній місяць розрахункового періоду для працівників з відрядною оплатою праці, цей місяць може замінюватись іншим місяцем, що безпосередньо передує розрахунковому періоду.

Директор Департаменту О. Товстенко

https://www.profiwins.com.ua/uk/letters ... 4-272.html

Відповісти